Zwiększająca się liczba transakcji handlowych, duża wartość zwierzęcia, wysokie koszty leczenia oraz rosnąca świadomość osób kupujących konie sprawiła, że i badania kupno-sprzedaż zyskują obecnie na popularności. Badanie takie zalecane jest przy każdej transakcji handlowej.
Głównym celem badania kupno-sprzedaż jest uzyskanie jak największej ilości informacji i tym samym ocenia aktualnego stanu zdrowia danego zwierzęcia. W skład badania wchodzi dokładne badanie kliniczne, na które składa się:
– badanie w spoczynku- ocena budowy i kondycji zwierzęcia, badanie układu oddechowego i osłuchiwanie serca, ocena wyglądu błon śluzowych;
-badanie ortopedyczne w ruchu- na twardym i miękkim podłożu, po prostej i na łukach, zawierające próby zginania;
– próba wysiłkowa- pozwala wyłapać wady układu oddechowego i krwionośnego;
-badanie endoskopowe dróg oddechowych- głównie pod kątem dychawicy świszczącej,ale też występowania innych wad, np cyst nagłośni;
-badanie okulistyczne;
– badanie radiologiczne – standardowo 12 projekcji (miejsc, w których najczęściej lokalizują się zmiany), choć coraz częściej kupujący decydują się rozszerzyć badanie o dodatkowe zdjęcia RTG.
Ponadto możliwe jest rozszerzenie badania o:
-badanie USG ścięgien;
– badanie krwi w kierunku substancji zakazanych (leki przeciwzapalne, dopingujące, psychotropowe).
Po zakończonym badaniu osoba zlecająca otrzymuje protokół z przeprowadzonego badania oraz komplet zdjęć RTG (ewentualnie również badanie USG) w wersji elektronicznej. Możliwe jest również uzyskanie protokołu z badania w języku angielskim lub niemieckim.