STABILIZACJA ZŁAMANIA KOŚCI PĘCINOWEJ KOŃCZYNY PIERSIOWEJ
Złamanie obok kolek jest zmorą spędzającą sen z powiek niejednego właściciela konia. Mimo mitów krążących wśród jeźdźców, nie każde złamanie musi oznaczać to co najgorsze. Aktualnie medycyna weterynaryjna pozwala w wielu przypadkach dąć szanse na dalsze życie zwierzęcia. Zasada zdaje się być prosta: im dalsza część kończyny ulega urazowi i im mniej jest odłamów kostnych tym rokowanie jest lepsze.
Jednym z dzisiejszych naszych pacjentów jest srokata klacz w wieku ok. 12 lat, u której doszło do złamania kości pęcinowej kończyny piersiowej. Właściciel zgłosił wystąpienie silnej kulawizny tuż po ucieczce klaczy na padok. Wykonane zdjęcia RTG nie pozostawiło wątpliwości
Po rozmowie z właścicielami i dokładnym omówieniu przypadku, podjęto decyzję o wykonaniu zabiegu chirurgicznego. Podczas operacji wykonanej w pełnej narkozie wykonano stabilizację złamania przy pomocy 4 śrub ciągnących. Następnie na kończynę nałożono opatrunek z lekkiego gipsu, w którym pacjentka będzie przebywać minimum 2 tygodnie. Po zabiegu klacz poddano osłonowej antybiotykoterapii, ponadto otrzymuje ona leki przeciwbólowe.
